Akış platformları arasındaki rekabet kızışıyor. Özel yapımlarla abone sayılarını günden güne büyüten akış platformlarında Disneyin yaptığı açıklamadan sonra zirve için kartlar yeniden dağıtıldı.

Uzun bir süredir video akış hizmeti alanını domine eden Netflixin yaşadığı hayal kırıklıklarına bir yenisi daha eklendi ve abone sayısı açısından zirvedeki yerini Disneye kaptırdı.

Disney+ çarşamba günü yaptığı açıklamada şu anda toplam 152 milyon abonesi olduğunu, ayrıca Disneyin sahip olduğu Hulu ve ESPN+ ile birlikte şirketin, 221 milyon toplam ücretli aboneye ulaştığını belirtti. Böylece Disney, Netflixi geçerek en büyük yayıncı haline de gelmiş oldu.

CEO Bob Chapek çarşamba günü yaptığı açıklamada, Disneyin son çeyrekte Disney+ yayın hizmetine 14,4 milyon yeni abone ekleyerek Wall Street beklentilerini aştığını söyledi.

Netflix, art arda iki çeyrek abone kaybı yaşadıktan sonra, 220,7 milyon abonesi olduğunu bildirmişti.

FİYATLARI ARTIRACAK

Disneyin üçüncü mali çeyreğinin sonunda, Hulunun 46,2 milyon, ESPN+ın 22,8 milyon ve Disney+ın 152 milyon abonesi bulunuyor.

Disney, ayrıca aralık ayında Disney+ için reklam destekli sürümleri piyasaya süreceğini ve ESPN ve Hulu ile birlikte akış hizmeti için reklamsız aboneliklerin fiyatını artıracağını da duyurdu.

Disneyin mali sonuçları da analist beklentilerini geride bıraktı ve şirketin hisseleri, uzun vadeli işlemlerde yüzde 6,6ya kadar yükseldi; ancak hisse senedi yılın başından bu yana yüzde 28 düştü.

Netflix, yaşadığı olumsuzluklardan sonra yeni aksiyonlar almaya başladı. İçerikleri çeşitlendirmek için fiyat artışına giderken, şifre paylaşımını engelleyecek hamlelerde bulunmayı da ihmal etmedi. Platform ayrıca reklamlı abonelik seçenekleri üzerinde de çalışmalarına devam ediyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;