Son dönemde abone sayısında düşüş trendine giren ve hisselerinde ciddi değer kaybı meydana gelen Netflix bu krizi aşmak için üyelik paylaşımına yasak getirme kararı almıştı.

Bu planı bir an önce harekete geçirmek isteyen ABD merkezli şirket, belirli bölgelerde üyelik paylaşımına yasak getirmeye başladı.

Netflix, Kosta Rika, Şili ve Peruda bu yasağı uygulamaya başladı. Fakat ABD medyasında yer alan haberlerde bu konuda kullanıcılar ve Netflix çalışanları arasında bir belirsizlik ve anlaşmazlık olduğu belirtildi.

Şifre ve üyelik paylaşımını bu ülkelerde yasaklayan Netflixin her yeni kullanıcıyı aynı aboneliğe dahil etmek için o ülkenin para birimine göre 2 ile 3 dolar ödeme zorunluluğu getirdi. Aynı evde yaşamayan kullanıcıların aynı aboneliği kullanmasına yasak getiren Netflixin kararı Peruda tepki çekti.

YASAKTA BELİRSİZLİK VAR

Business Insiderda yer alan haberde Kosta Rika, Peru ve Şilide aynı evde yaşayanların nasıl belirleneceğinin ise kamu kurumları nezdinde belirsiz olduğu belirtildi. Peruda tüketici hakları kurumunun Netflixin aynı hanede yaşayanları nasıl belirleyeceğini netleştirmediği belirtildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Netflix ise, Milyonlarca üye aktif olarak ortak hesapları kullanıyor bu ülkelerde. Bu kişilere e-posta ulaştı ifadesine yer verdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;