Milyarder girişimci Bill Gatesin kurucusu olduğu teknoloji şirketi Microsoft, 27 yıllık bir geçmişi bulunan web tarayıcısı Internet Explorerı (IE) 15 Haziran 2022de emekli ediyor.

Daily Mailde yer alan habere göre, şirket, yıllar içerisinde emektar tarayıcıyı terk ederek 2015 yılında başlattığı Edge isimli yeni tarayıcıyla yoluna devam edecek.

Yıllar içerisinde kullanımı azalsa ve yavaşlığı yüzünden sosyal medyada alay konusu olsa da, son sürüm olan Internet Explorer 11 için çeşitli güncellemeler sürdürülüyordu.

Statcountera göre, internet kullanıcılarının sadece yüzde 0,45i hala Internet Explorer tarayıcısını kullanıyor.

ESKİ KULLANICILAR HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADI

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Geçen yıl boyunca, Internet Explorer (IE) desteğinden uzaklaştığımızı fark etmiş olabilirsiniz.

Bugün, bu yolculuğun bir sonraki aşamasındayız. Windows 10 işletim sisteminde Internet Explorerın geleceğinin Microsoft Edgede olduğunu duyuruyoruz.

Microsoft Edge, Internet Explorerdan daha hızlı, daha güvenli ve daha modern bir tarama deneyimi olmakla kalmaz, ayrıca daha eski web siteleri ve uygulamalara uyum gibi önemli bir sorunu da giderebilir denildi.

Haber, Internet Explorer web tarayıcısını kullanarak büyüyen birçok eski kullanıcı için hayal kırıklığı oldu.

Twitterda bir kullanıcı, On yıllardır IE kullanmıyorum ama çocukluğumun çoğunda sahip olduğum tarayıcıydı. Internet Explorerı sevseniz de sevmeseniz de, bir çağın sonu olacak diye yazdı.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;