Cep telefonu, giyilebilir cihazlar derken modern insanın en büyük sorunlarından biri de şarj sorunu oldu. Bilim insanları da bu ihtiyacı karşılamak için pratik çözümler aramaya devam ediyor.

Son olarak Singapurdaki Nanyang Teknoloji Üniversitesindeki araştırmacılar, kıyafetleri güç kaynağına dönüştürmenin bir yolunu keşfettiler.

İnsanların doğal olarak ürettiği enerjiyi kullanmanın ve dijital cihazları veya giyilebilir cihazları şarj etmek için elektrik yüklerine dönüştürmenin bir yolunu buldular. Sonuçta da enerji üretebilen bir kumaş parçası geliştirdiler.

Geliştirilen bu özel kumaş, üzerine etki eden strese tepki veren bir polimer. İnsan derisi ile sürtünmesi halinde stresi elektriğe dönüştürebiliyor. Kumaşın dayanıklılığını test etmek için tekrar tekrar yıkanıp oynandı ve beş aya kadar çalıştığı görüldü.

Deneylerde prototipin, metrekare başına 2,34 watt elektrik üreterek dijital cihazları ve giyilebilir cihazları gün boyunca canlı tutmayı başardığı gözlemlendi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;