ABD merkezli teknoloji şirketi Appleın yeni iPhone modellerinde radikal bir değişikliğe gitmeye hazırlandığı ortaya çıktı.

Medya kuruluşu Bloombergde yer alan haberde, Appleın piyasaya yeni süreceği iPhone modellerinde Lightning şarj soketlerini kaldırarak USB-C şarj soketlerini kullanmak için hazırlık yaptığı öne sürüldü.

Şirketin USB-C giriş ve yeni adaptör tasarımı üzerine çalıştığı belirtilirken bu sayede şirketin Avrupanın olası bir şarj aleti regülasyonuna karşı bu süreci başlattığı öğrenildi.

Eğer şarj soketi değişirse, Apple iPhonelarda ikinci kez şarj soketini değiştirmiş olacak. Şirketten kaynaklar, adaptör aracılığıyla Lightning girişine sahip cihazların kullanılabileceğini belirtirken, bu değişikliğin en erken 2023te olacağının da altını çizdi.

Appleın bu yıl piyasaya sürülecek yeni telefonlarda Lightning şarj girişini kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Appleın bazı iPad ve Mac modellerinde USB-C kullanılırken, iPhone, iPad ve Mac sahibi olan bir kullanıcının farklı şarj soketlerini kullanmasının şirketin sadelik ve basitlik anlayışıyla uyumlu olmadığına da dikkat çekildi.

Nisan ayında AB, oy çokluğuyla bir karar almış ve mobil telefon, tablet, dijital kamera, kulaklık gibi teknolojik ürünlerin markalarından bağımsız olacak USB-C kullanmasına zorunluluk getirmişti.

Apple, orijinal iPhoneun piyasaya çıktığı 2007den iPhone 4sin çıktığı 2011e kadar 30 pin iPod soketini kullanıyordu. iPhone 5 ile birlikte şirket Lightning şarj soketine geçiş yapmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;