Pekin Üniversitesi, Çin Bilimler Akademisine bağlı Nanjing Jeoloji ve Paleontoloji Enstitüsü ve Xian Jeolojik Araştırma Merkezinden araştırmacılar tarafından yapılan keşif, kısa süre önce Palaeoworldde yayınlandı.

Pekin Üniversitesinden araştırmacı Wei Xine göre, trilobit topluluğu, dördü yeni tür olmak üzere 15 cinsten 17 tür içeriyor.

Bilim insanları, keşfin, Çinin güneyinde Geç Ordovisyan dönemine ait deniz canlılarını araştırmak için araştırmacılara büyük bir fırsat sağlayacağını vurguladı.

Wei, trilobit türlerinin dağılımına dayanarak, Çinin güneyinde son Ordovisyen dönemindeki kitlesel yok oluştan önce bir göç olayının meydana geldiği çıkarımının yapılabileceğini söyledi.

Çinin güneyinde bulunan paleoplatedeki deniz ortamı, tektonik hareketlerden etkilenip, yavaş yavaş bozularak, oksijensiz yarı kapalı bir havza oluşturdu ve bu da çoğu trilobitin yok olmasına neden oldu. Wei, Zhenxiong gibi nispeten daha sığ ve oksijenli ortamlarda sadece az sayıda trilobitin korunaklı yerlere göç ettiğini belirtti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;