Son yılların popüler araç paylaşım uygulaması Uber ile ilgili dikkat çekici ifşalar İngiliz The Guardian gazetesinden geldi Gazete, şirket içinden 124 binden fazla yazışma ve belgeleri kamuoyu ile paylaştı.

Şirketin kurucu ortaklarından Travis Kalanickin yönetimindeki 5 yılı kapsayan belgelerde şirketin bütün dünyaya yayılmak için attığı adımlar ve agresif yöntemler gündeme geldi. Belgelerde, Uberin ABD dışındaki şehirlerde hizmete başlamasının teşvik edildiği ve bunun için yasaların çiğnenmesi ya da taksi regülasyonlarının göz ardı edilmesinin sıkıntı yaratmayacağı belirtildi.

Başta Türkiye, Frasa, İspanya olmak üzere birçok ülkede Uber tepki toplamış ve taksiciler büyük çaplı gösteriler düzenlemişti. Belgelerde, Uberin gizli kapılar ardından başbakan, devlet başkanı, milyarder, oligark ve medya patronlarından destek almaya çalıştığı da ortaya çıktı.

2013-2017 yılları arasındaki 83 binden fazla e-posta yazışması, iMessage, WhatsApp mesajında Kalanick ve üst düzey kurmaylarının konuşmaları ve yorumları yer alıyor. Bazı mesajlarda, Biz yasa dışıyız ve korsan gibiyiz yorumları öne çıkıyor.

MACRON GİZLİCE LOBİ YAPMIŞ

Fransanın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Kalanick arasındaki yazışmalar da ifşa edildi. Macron henüz ekonomi bakanıyken yaptıkları yazışmalarda Macronun Uber için lobi yaptığı ve muhalifleri ikna ettiği de ortaya çıktı.

Uberin yöneticilerinin, diğer devlet liderleri ile de anlaşma yapmayı planladığı belirlendi. Henüz Hamburg Belediye Başkanı olduğu dönemde Başbakan Olaf Scholzla da iletişime geçildiği ortaya çıktı. Scholzun Uberin lobicilerini geri çevirdiği ve şoförlere asgari ücret verilmesini talep ettiği de ortaya çıktı.

Öte yandan Davosta gerçekleştirilen Dünya Ekonomi Forumunda da dönemin ABD Başkan Yardımcısı Joe Bidenın da Uberden lobicilerle görüştüğü belirlendi.

TÜRKİYE DE ARALARINDA

Belgelerde Uberin şoförleri ve müşterileri platforma çekmek için çok büyük indirim ve avantajlar sunduğu belirtilirken bunun sürdürülebilir bir iş modeli olmadığının da altı çizildi.

Uberin lobi ve halkla ilişkiler faaliyetleri için 2016da 90 milyon doları gözden çıkardığı belirtilirken, Biden ve Macronun yanı sıra İrlanda Başbakanı  Enda Kenny, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve dönemin İngiltere Ekonomi Bakanı George Osbornela da görüşmelerin yapıldığı kayıtlara geçti.

KAOSTAN BESLENİYORLARMIŞ

Kalanickin gizli yazışmaları, Avrupada Uber karşıtı protestoların başladığı bir dönemde dikkat çekti. 2016 yılının Ocak ayında Uberin Avrupa pazarına girmesiyle birlikte Belçika, İspanya, İtalya ve Fransada taksiciler büyük çaplı eylemler düzenlerken Kalanick kurmaylarına bir uyarı mesajı attı.

Kalanick, Ateşler yanmaya başlasa bile büyümeye önem vermeliyiz. Bu Uberin normal iş planı. Kaosu benimseyin. Bu sizin anlamlı bir şey yaptığınızı gösterir. Şiddet başarının garantisidir yorumunu yaptı.

Gizli iç yazışmalarda Uber çalışanları birçok ülkede yasal olmadıklarını itiraf etti. Regülasyonla uyumlu olmadıklarını söyleyen çalışanlar Türkiye, Güney Afrika, İspanya, Çekya, İsveç, Fransa, Almanya ve Rusyada yasal olmadıklarını dile getirdi. Üst düzey bir yetkili e-posta üzerinden, Birçok ülkede yasal değiliz ve bu sebeple iddialı açıklamalardan kaçınmalıyız dedi.

BÜTÜN BELGELERİ SİLİN

Uberin ofislerine güvenlik güçlerinin baskın yapması durumunda da belli taktikler izlediği ortaya çıktı. Belgelerde Uberin bir öldürme hamlesi olduğuna dikkat çekilirken, teknik birimden ekiplerin olası bir polis baskını durumunda sistemdeki bütün verilerin silinmesi istendi.

Fransa, Hollanda, Belçika, Hindistan, Macaristan ve Romanyada bu yöntemin en az 12 kez kullanıldığı belirtildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;