Uzun yıllardır birlikte olduğu Melinda Gatesten boşandıktan sonra geçen yıl Türkiyeye gelen ve o dönemde Güney sahillerinde arsa bakıyor iddialarıyla gündeme gelen Bill Gates yeni bir arsa tartışması ile yeniden gündem oldu.

Bill Gatesle bağı olan Red River Trust isimli fonun geçen yıl ABD ile Kanada sınırına yakın bir noktada 809 hektarlık arsa satın aldığının ortaya çıkması hem bölgede hem de ülke genelinde tartışma yarattı. Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Gates ile organik bağı olan kuruluşun bu arsayı 13.5 milyon dolara satın alması bölge sakinlerini kızdırdı.

Kuzey Dakotada satılan bu arsanın bazı yasaları delmiş olabileceği belirtildi. Kuzey Dakota Başsavcısı Drew Wrigley, Red River Trusta bir mektup göndererek bu arazinin nasıl kullanılacağı ile ilgili kapsamlı bilgi ve plan istediğini duyurdu. Kurumdan gelecek cevap doğrultusunda yasaların ihlal edilip edilmediği belirlenecek ve gerekirse yasal süreç başlayacak.

Eğer eyalet yasasını ihlal ettiği anlaşılırsa arazinin satışı ve ciddi para cezalarının da gündeme geleceği belirtildi. ABD merkezli haber ajansı Associated Press geçen yıl yayınladığı haberde Gatesin ABDnin en büyük toprak sahiplerinden biri olduğunu öne sürmüştü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;