NASAnın uzay aracı Juno, Jüpiterin birbirinden etkileyici fotoğrafıyla görevini tamamladı; ancak fotoğraf zenginliği bilim insanlarının tahminlerinin üstünde çıktı. Hatta tüm fotoğrafların incelenmesinin yıllarca sürmesinden endişe ediliyor. Bu yüzden de NASA, halkı kendilerine yardım etmeye çağırıyor.

Jovian Vortex Hunter (Jüpiter Girdap Avcısı), potansiyel olarak herkesin parçası olabileceği bir proje. Girdap avcısı anlamına gelen isminden de anlaşılacağı gibi NASA, Jüpiterin bulutlarının resimlerini incelemek ve girdapları belirlemek için herkesi yardıma çağırıyor.

Çalışma, bilim insanlarının Jüpiterin atmosferik özelliklerini anlamalarına katkıda bulunacak. Araştırmacılar, bu girdapların oluşmasına neyin sebep olduğunu belirlemenin yanı sıra gaz devinin agresif gaz yapısını daha iyi anlamaya çalışıyor.

Jüpiterde, Dünyaya çok benzeyen çok sayıda farklı türde bulut var, ancak hepsi sudan yapılmamış. En yüksek katmanda amonyaktan oluşan bulutlar, ikinci katmanda amonyak ve kükürtten, üçüncü katmanda ise sudan oluşan bulutlar bulunuyor.

Araştırmacılar özellikle Jovian bulutu ile ilgileniyor. Hatta bu bulutlar projeye de adını veriyor. Jovian bulutları, bilim insanlarının daha iyi anlamaya çalıştığı çok sayıda dönen desenle çevrili yüksek irtifa bulutları.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;