Google ekibinden Daniel Patt boş zamanlarında oluşturdukları yazılım ile dikkat çekiyor. Ekip, savaş öncesi Avrupadan gelen 1914-1945e kadar uzanan yüz binlerce fotoğrafı tarayan yüz tanıma yapay zekâ platformu Numbers to Namesi (N2N) çalıştırıyor. Platform, Amerika Birleşik Devletleri Holokost Anıt Müzesinden (USHMM) fotoğraflardaki kişilerin kimliğini tespit etmeyi amaçlıyor.

N2N, herkesin kullanması için ücretsiz olacak ve ziyaretçiler, veri tabanıyla potansiyel olarak bir eşleşme bulmak için bu dönemlerden herhangi bir fotoğrafı yükleyebilecek. Bununla birlikte araç, konuları mükemmel bir şekilde tanımlama sözü vermiyor. Ancak, benzerlik puanlarıyla birlikte veri setinden en olası 10 eşleşmeyi geri gönderiyor.

SONUÇLAR BAŞARILI

N2N, şimdiye kadar hayatta kalanlar ve onların soyundan gelenler ile bazı isimsiz yüzleri başarılı bir şekilde ilişkilendirdi. Kanadalı müzisyen Geddy Lee yeni araç ile Bergen-Belsendeki kampta çekilen fotoğraftaki bir kadının gerçekten annesi olduğunu doğruladı.

Patt, yapay zekâ tarafından daha fazla fotoğraf ve video üzerinde çalışıldıkça siteyi çalıştırma maliyetinin artacağını kabul ediyor. Gelecekte maliyetleri düşük tutmak için kendisi ve ekibi, kullanıcıların bir eşleşmeyi saniyeler yerine bir gün içinde bulmaları için çevrimdışı bir arama yapmayı düşünüyor.

ÖLDÜRÜLEN AKRABALARINI BULMAK İÇİN YAPTI

40 yaşındaki yazılım mühendisi, Varşovadaki POLIN Polonyalı Yahudilerin Tarihi Müzesini ziyaret ettikten sonra N2Nyi yaratmak için ilham aldığını söylüyor. Mühendis, müzede öldürülen akrabalarının yüzlerinin yanından geçiyor olabileceği hissini üzerinden atamadı ve arama motorunu yaptı. Holokosttan sağ kurtulan üç Polonyalının torunu olarak, ailesine ve diğer insanlara sevdiklerinin fotoğraflarını keşfetme konusunda yardım etmeye mecbur hissetti. Pattin 91 yaşındaki büyükannelerinden biri, babası ve kardeşleriyle birlikte memleketi Zamosctan kaçtığında henüz dokuz yaşındaydı. Annesi geride kaldı ve sonunda vurularak öldürüldü.

Patt ve ekip arkadaşları için bir sonraki adım, bu dönemlerden 700 bin fotoğrafa daha erişim elde etmek.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;