Zuckerbergin Joe Roganın podcast programında, 2020 seçim döneminde Hunter Bidenın dizüstü bilgisayarında babasının konumunu iş anlaşmaları için kullandığına yönelik ortaya çıkan habere ilişkin yaptığı açıklamalar gündem oldu.

O dönem Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), seçim sonuçlarını etkileyecek dezenformasyonlara karşı dikkatli olunması uyarısı yaptığını belirten Zuckerberg, bu nedenle algoritmik olarak haberi sansürlediklerini söyledi.

Zuckerberg, Bu kararın yanlış olduğunu bilmek beni çok rahatsız ediyor. Yapmamamız gereken bir şeyi yaptık, en kötüsü de bu. ifadesini kullandı.

2016daki başkanlık seçimlerinde Rusyanın çok fazla etkisi olduğuna işaret eden Zuckerberg, FBI bize geldi ve ekibimizdekilere dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Bizi özellikle bu haber konusunda uyarmadı ama bu haber de bağlam dahilindeydi. diye konuştu.

NEW YORK POST, BIDENIN BİLGİSAYARINI ORTAYA ÇIKARMIŞTI

New York Post gazetesi 14 Ekim 2020de yayımladığı haberde, Hunter Bidenın Delawaredeki bir bilgisayar tamircisinde bilgisayarının bulunduğunu ortaya çıkarmıştı.

Bidenın, başkan yardımcılığı yaptığı dönemde oğlu Hunter Bidenın Ukrayna menşeli enerji firmasıyla ilişkilerine müdahil olduğu ve bu firmayı soruşturan başsavcının görevden alınması için Ukraynaya baskı yaptığı iddia edilmişti.

Söz konusu haberin Twitter ve Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya platformunda sansürlenmesi tepki çekmiş, Twitterın o dönemki CEOsu Jack Dorsey bu kararın hata olduğunu kabul etmişti. (AA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;