Endişe verici olay, 18 milyar tonluk yüzey akışının nasıl olduğunu gösteren bir uydu görüntüsünde yakalandı.

Daily Mailde yer alan habere göre, Avrupa Birliğinin Copernicus uydusu, tipik olarak donmuş olduğu için beyazımsı bir renk olması gereken anakaya yüzeyi boyunca akan eriyen suyu, turkuaz ve farklı mavi tonlarında gösteren ve iklim değişikliğinin neden olduğu sahneyi yakaladı.

Grönlanddaki şaşırtıcı erime, konuyu ilk kez bildiren CNNe göre, sıcaklıklar yılın bu zamanlarında tipik olarak 50 dereceden fazla olmadığında bölgeyi sabit bir 60 derecede saran bir sıcak hava dalgası nedeniyle oldu.

DENİZ SEVİYESİNİ DE YÜKSELTİYOR

Önceki yıllarda da çok sayıda erime olmasına rağmen, sonuncusu normalden iki kat daha büyük ve uzmanlar bunun küresel deniz seviyesindeki artışa büyük katkıda bulunduğu konusunda uyarıyor.

Colorado Üniversitesi Yer Bilimi ve Gözlem Merkezi ile Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezinde (NSIDC) kıdemli bir araştırma bilimcisi olan Ted Scambos, Usa Todaye, erimenin çoğunun Kanada Arktik Takımadalarından gelen sıcak havadan kaynaklandığını söyledi.

Grönland buz tabakası, gezegendeki en büyük ikinci tatlı su buz kütlesi. Listenin başında ise Antarktika yer alıyor.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;