ABD Senatosu, ABDnin yerel çip imalat endüstrisini desteklemek ve ülkenin küresel ekonomideki teknolojik üstünlüğünü korumayı amaçlayan bilimsel araştırmalara on milyarlarca dolar sağlamasını da kapsayan 280 milyar dolarlık bir yardımı içeren yasa tasarısını onayladı.

BİDENIN ONAYLAMASI GEREKİYOR

Bugün yapılan oylamada, 33e karşı 64 oy çoğunluğu ile Senatoda onaylanan kararın ardından tasarının bir sonraki süreçte önce Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda ve daha sonra ABD Bakanı Joe Biden tarafından onaylanması gerekiyor.

BAĞIMLILIĞI AZALTMASI HEDEFLENİYOR

Yasa tasarısıyla, ABDnin askeri donanım ve diğer endüstrilerinde, Çin ve diğer küresel güçler tarafından üretilen çiplere olan bağımlılığının azaltılması hedefleniyor. Yerel yarı iletken üretiminin artırılmasına yönelik hazırlanan yasa tasarısı ile üretimde aksamaya neden olan çip kıtlığının hafifletileceği öngörülüyor.

VERGİ İNDİRİMİ DE OLACAK

Toplamda 280 milyar dolarlık bütçe ayrılmasının planlandığı tasarı, yarı iletken üretimi için ABDde çip üreten şirketlere 52 milyar dolar, Ulusal Bilim Vakfına (NSF) 81 milyar dolar desteğin sağlanmasının yanı sıra, yarı iletken fabrikalarının kurulumunu teşvik etmek üzere yüzde 25lik vergi indirimini içeriyor.

Tasarı üzerindeki müzakereleri yöneten Senato Çoğunluk Lideri Charles Schumer yaptığı açıklamada, Senatonun kararını tarihi ve önemli bir başarı olarak nitelendirerek, Gelecekte geriye dönüp baktığımızda, bunun Amerikanın dünyanın önde gelen ekonomik ve ulusal güvenlik gücü olarak kalma sorumluluğunu gerçekten idrak ettiği bir zaman olduğunu söyleyeceğiz dedi.

ÇİNLE REKABET ARTACAK

Senato Ticaret Komitesinin kıdemli üyesi Senatör Roger Wicker ise, tasarının ABD yarı iletken üretimini genişleteceğini, bilimsel araştırmalar için yeni fırsatlar oluşturacağını ve ülkenin Çin ile rekabet etme kabiliyetini artıracağını belirterek, “ABD ile Çin arasında, teknolojik üstünlük için rekabetten daha önemli bir şey yok” dedi.

YABANCI ÜLKELERE BAĞIMLI OLMAYACAĞIZ

Çine karşı ABD’nin imalat ve teknolojik üstünlüğünü oluşturmayı amaçlayan tasarının Senatoda onaylanmasının ardından açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, tasarının arabalardan bulaşık makinelerine kadar her şeyin fiyatlarını düşüreceğini ifade ederek, Bu, daha esnek Amerikan tedarik zincirleri olacağı anlamına gelecek. Amerikan tüketicileri ve ulusal güvenlik için ihtiyaç duyduğumuz kritik teknolojiler için yabancı ülkelere asla bağımlı olmayacağız dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;