ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, başta Slovakya olmak üzere eski Sovyetler Birliği ülkelerinde Moskova yanlısı teorilerin ve propagandaların Metanın alt kuruluşu olan Facebookta önü alınamaz bir şekilde yayıldığını ortaya çıkardı.

Bloombergde yayınlanan haberde, Facebookun Moskova yanlısı savaş teorileri ve asılsız iddiaların yayılması için zemin oluşturduğuna dikkat çekilirken, Ukraynanın gizlice biyolojik silah ürettiği iddiasından Rusyanın aslında Ukraynayı işgal etmediğine dair yanlış ve taraflı bilgilerin yer aldığı belirtildi.

Konuyla ilgili Metadan, Yanlış bilginin yayılmasını engellemek için en sıkı önlemleri alıyoruz açıklaması gelse de META CEOsu Mark Zuckerbergin de ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde ifade vereceğine dikkat çekildi.

Komite Başkanı Adam Schiff, Komite, Slovakyadaki Facebook kullanıcılarına yansıtılan tehlikeli bilgi kirliliği ve Rusya yanlısı propagandadan endişe ediyor açıklamasını yaptı. Yetkililer ve uzmanlar, ülke nüfusunun yarısının yanlış bilgi ya da komplo teorisine maruz kaldığını da aktardı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Meta sözcüsü Magdalena Szulc, Politikamızı ihlal eden içerikleri üçüncü parti kontrol eden kişilerle çalışarak kaldırıyoruz. Eğer yanlış bilgi olduğuna dair şikayet gelirse onu Akışın en altına gelecek şekilde indiriyoruz dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;