İngiliz-Polonyalı iş insanı Wojtek Paprota, insanların fiziksel sınırlarının ötesine geçmek için teknolojiyi kullanmasını isteyen radikal ve büyüyen bir harekete atıfta bulunuyor.

Daily Mailde yer alan habere göre, Paprota, insanlara implante edilebilen temassız banka kartı çipleri satan dünyada ilk şirket olduğunu iddia eden Walletmorun kurucusu.
Çip takıldıktan sonra, kullanıcıların artık banka veya kredi kartlarıyla uğraşması gerekmiyor. Bir satın alma işlemi yapmak için temassız bir okuyucu üzerinde ellerini sallayabilirler. Distopik bir fantezi gibi gelebilir, ancak Walletmor, ödeme endüstrisinin ne kadar hızlı ilerlediğinin bir işaretidir.

Çip implantlarından cep telefonunuzdaki yüz tanıma yazılımına kadar bu yeni teknoloji, nakit ve banka kartlarını tarih sayfalarına göndermeyi hedefliyor.

KART TAŞIMAYA SON

Bir mikroçip ilk olarak 1998de bir insana yerleştirildi. Kaptan Cyborg olarak bilinen Profesör Kevin Warwick, bir deneyin parçası olarak sinir sistemini bir bilgisayara bağlamak için prosedürü uyguladı.

Ama aksi takdirde, ticari olarak satılan çipler için çok az iştah vardı Walletmor devreye girip onları banka kartlarına alternatif olarak satmaya başlayana kadar.

Cihaz yaklaşık bir pirinç tanesi büyüklüğünde ve fiyatı yaklaşık 4100 TLye (200 Sterlin) denk geliyor.

Çip, MuchBetter tarafından işletilen ve müşterilerin para yatırabileceği bir akıllı telefon uygulamasına bağlandı. Nisan ayında Walletmor, sosyal medyada dünya çapında 450den fazla makalede yer aldığıyla övündü.

Paprota bu yılın başlarında BBCye verdiği demeçte, İmplant, Rioda sahilde bir içki, New Yorkta bir kahve, Pariste bir saç kesimi ya da yerel bakkalınız için ödeme yapmak için kullanılabilir dedi.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;