ABD Uzay Kuvvetleri, Çin tarafından 24 Temmuzda fırlatılan Long March 5B roket parçalarının, dün yerel saatle 16.45 sıralarında Hint Okyanusuna düştüğünü açıkladı.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Başkanı Nill Nelson tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, Çin, Dünyaya düşen Long March 5B roketi için belirli yörünge bilgilerini paylaşmadı ifadelerini kullandı.

Uzay çalışmaları yürüten tüm ülkelerin, enkazların oluşturabileceği risklerin önlenebilmesi için bu alanda izlenen teamüllere uyarak gerekli bilgileri ilgili tüm taraflarla paylaşmaları gerektiğini belirten Nelson, Çini bu bilgileri paylaşmamakla suçladı.

ÇİNDEN SAVUNMA AÇIKLAMASI

Çin İnsanlı Uzay Ajansı (CMSA) ise, roketin yörünge bilgilerini yakından izlediklerini ve bir hafta içinde enkaz noktasına dair 4 kez açıklama yayımladıklarını söyledi.

Çinin uzay istasyonuna ait çekirdek modülünü yörüngeye taşımak üzere geçtiğimiz yıl 29 Nisanda yörüngeye fırlatılan bir Long March 5B roketi, modülün gövdeden ayrılmasının ardından kontrolden çıkarak Hint Okyanusunda Maldivler yakınlarında bir bölgeye düşmüştü.

Gelişmenin ardından NASAdan yapılan açıklamada Çinin uzay çalışmalarının güvenli olmadığı belirtilerek, Pekine şeffaf olma çağrısı yapılmıştı. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;