Science Alerte göre araştırmacılar, Güney Amerikada keşfedilen türünün ilk örneği olan Arjantinde daha önce bilinmeyen bir zırhlı dinozor türünün kalıntılarını buldular.

Jakapil kaniukura adlı dinozorun, kısa bir gagası ve boynundan sırtına ve kuyruğuna kadar uzanan kemikli disk şeklinde zırh sıralarının olduğu ve iki ayaklı olduğu söyleniyor.

Keşif, Arjantindeki Félix de Azara Doğa Tarihi Vakfındaki paleontologlar tarafından yapıldı. Ekip, kuzey Patagonyadaki Río Negro eyaletinde Jakapilin kısmi kalıntılarını ortaya çıkardı.

Araştırma ekibinin lideri paleontolog Sebastián Apesteguía, Jakapilin eski bir thyreophoran türü olduğunu belirtti ancak bulunan kalıntılar 97 milyon ila 94 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Río Negro Ulusal Üniversitesinde Şilili paleoartist ve paleontoloji öğrencisi olan Gabriel Díaz Yantén bilgisayar rekonstrüksiyonu ile, bu eski türün hayattayken nasıl göründüğünü biçimlendirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;