İsviçre Zürih Üniversitesinden araştırmacılar, atmosferlerinde hidrojen ve helyumun hakim olduğu kayalık Süper Dünyaların, akışkan suyu barındıracak kadar sıcak yüzeylere sahip olduğunu söylüyor.

Akışkan suyun varlığı yaşam için elverişli olduğundan, bilim insanları bu gezegenlerin belki 8 milyar yıl boyunca yaşanabilir koşullar ve egzotik habitatlar sağlayabileceğini belirtiyor.

Karşılaştırıldığında, Dünyanın 4,5 milyar yaşında olduğu ve yaşamı desteklemek için en az 1,5 milyar yılı kaldığı tahmin ediliyor.

DÜNYAYA ÇOK BENZİYOR

Nature Astronomy dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, evrendeki bazı gezegenler, daha geniş bir organizma dizisini destekleyerek ana gezegen Dünyadan bile daha yaşanabilir olabilir.

Daily Mailin haberine göre, araştırmacılar, bu Süper Dünyaların, muhtemelen ana gezegenimize çok az benzerlik gösterdiğini ve çok yüksek basınçlarda organizmaları barındırabileceğini söylüyorlar.

Araştırma için ekip, bazıları yıldızlarına bağlı, bazıları serbest yüzen yaklaşık 5.000 ötegezegen modelledi ve milyarlarca yıl boyunca gelişimlerini simüle etti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;