İlginç olay, 19 Temmuzda Moskovada meydana geldi. Moskova Satranç Federasyonu Başkanı Sergey Lazarev, federasyonun, robotu 13-21 Temmuz tarihleri ​​arasında gerçekleşen etkinlik için kiraladığını söyledi.

Daily Mailde yer alan habere göre, Rusyanın TASS haber ajansına konuşan Lazarev, olayın son derece üzücü olduğunu ve makinenin daha önceki birçok seferde olaysız bir şekilde kiralandığını ve çocuğun hamle yaptıktan sonra bir parçayı çok hızlı hareket ettirdiğini söyledi.

ÇOCUK ACELE ETTİ

Lazarev, Çocuk bir hamle yaptı ve ondan sonra robotun cevap vermesi için zaman vermemiz gerekiyor, ama çocuk acele etti, robot da onu yakaladı diye ekledi.

Olayın videosu Baza Telegram kanalı tarafından yayınlandı ve çocuğun adının Christopher olduğunu söyledi. Çocuğun, dokuz yaş altı kategorisinde Moskovanın en iyi 30 satranç oyuncusu arasında yer aldığı söylendi.

Yapılan açıklamada, çocuk hızlı hareket ettiği için robotun onun parmağını taşla karıştırdığı iddia edilirken parmağı kırılan Christopherin ertesi gün dönüp turnuvayı bitirebildiği de aktarıldı.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;