Yonhapın haberine göre, Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, 15 Ağustos Ulusal Bağımsızlık Günü dolayısıyla aralarında Leenin de bulunduğu 1691 mahkumun affedildiğini açıkladı.

Leenin yanı sıra affedilenler arasında Lotte Grup CEOsu Shin Dong-binin de aralarında bulunduğu 3 iş insanı daha bulunuyor.

Yoon, söz konusu af kararıyla Covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren insanların geçimlerini istikrara kavuşturmayı, sıradan vatandaşlar, küçük işletmeler ve tüccarlar da dahil olmak üzere toplumun savunmasız üyelerine geri dönme fırsatı ve umudu vermeyi umduğunu kaydetti.

Af kararı, Yoonun mayısta göreve gelmesinin ardından ilk özel af kararı oldu.

18 Ocak’ta 2021de 30 ay hapse mahkum edilen Lee, 13 Ağustos 2021de şartlı tahliye kararıyla tahliye olmuştu.

2.5 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Seul Yüksek Mahkemesi, 18 Ocak’ta ülkede daha önce eski Devlet Başkanı Park Geun-hyenin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanan Lee’yi 30 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Lee, Parka ve Parkın danışmanı Çoi Soon-sile rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu. Eski Devlet Başkanı Park ise 2017de görevden azledilmişti.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, 14 Ocakta Parka rüşvet, görevi suistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;