Akıllı telefon kullanıcıları veri gizliliği sorunları devam ediyor. Pek çok uygulama izinsiz bir şekilde kullanıcıların verilerini alırken bir başka izinsiz kullanım da TikToktan geldi.

Özellikle gençlerin tercih ettiği uygulama içindeki tarayıcıya yönlendiren bağlantıların kullanıcıların klavye hareketlerini izlediği ve verilerini aldığı ortaya çıktı.

Bir blog yazısında bulgularını detaylandıran güvenlik araştırmacısı Felix Krausea göre, uygulama içi tarayıcıları kullanan neredeyse tüm popüler sosyal medya platformları (Instagram, Facebook ve Facebook Messenger dahil olmak üzere) web sayfalarını değiştirdiğini gösterdi.

Bununla birlikte, Krausenin tüm kullanıcıların klavye girişlerini ve tıklamalarını izlediğini ortaya koymasıyla TikTok en endişe veren platform oldu. Bu da TikToka herhangi bir kişisel bilgi girilmesi halinde, platformun tüm bu ayrıntılara erişebileceği anlamına geliyor.

TikToktan bir sözcü, şirketin Krausenin bulgularını kabul etmesine rağmen, optimum bir kullanıcı deneyimi sağlamak için hata ayıklama, sorun giderme ve performans izleme kodunu kullandığını söyledi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;