Özellikle gençler arasında son dönemde çok yaygın olan sosyal medya platformu TikTok ile ilgili endişe yaratan bir iddia ABD medyasında hızla yayıldı

TikToktaki iç görüşmelere dair 80den fazla ses kaydı internet ortamına sızdırılırken, Çinli mühendislerin ABDdeki kullanıcıların verilerine erişebildiği iddia edildi. Bu ses kayıtlarını sızdıran TikTok çalışanları, bu durumdan endişe ettikleri için ses kayıtlarını kamuoyuna açtığını aktardı.

İddiaya yanıt ise TikTok cephesinden geldi. TikTok yetkilileri, bütün verilerinin ABDdeki Oracleın veri tabanında saklandığını duyurarak iddiaları yalanladı. Ses kayıtlarında Project Texas isimli bir proje için toplanan mühendislerin ve TikTok çalışanlarının konuşmaları duyuluyor. Kendini Master Admin olarak tanımlayan bir mühendis her şeye erişimi olduğundan bahsediyor.

TikTok sözcüsü, Biz dünyanın en iyi iç güvenlik ve dış güvenlik uzmanlarıyla çalışıyoruz ve veri güvenliğimiz üst seviyede dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;