Yeni İrlanda eyaletindeki Kaviengde, Scuba Venturesın sahibi Dorian Borcherds tarafından görüntülenen denizanası, görselliğiyle dikkat çekti.

Guardianda yer alan habere göre, bölgede yirmi yılı aşkın bir süredir dalış yapan Borcherds, denizanalarından yaklaşık üç veya dört tanesini gördüğünü ve karmaşık detaylarıyla suda kararlı bir şekilde hareket ediyor gibi görünmelerine şaşırdığını söyledi.

“Beyinleri yok, bu yüzden bunu nasıl yapıyorlar bilmiyorum” diyen deneyimli dalgıç, görüntüleri Jellyfish uygulamasına yükledi.

UZMANLAR YORUMLADI

Görüntüleri gören Avustralya Deniz Stinger Danışmanlık Hizmetlerinde denizanası uzmanı olan Dr. Lisa-ann Gershwin, başlangıçta görüntülerin, on yıllar önce Büyük Set Resifinde bulunan gizemli bir denizanası (Chirodectes maculatus) olduğunu düşündü, ancak şimdi muhteşem yaratığın yeni bir tür olduğuna inanıyor.

Gershwin bulgularından emin olsa da, tür sınıflandırmasına ilişkin makalesi henüz incelemeden geçmedi.

Avustralyadaki Griffith Üniversitesinde denizanası konusunda uzmanlaşmış bir deniz ekoloğu olan Profesör Kylie Pitt, bunun yeni bir tür olabileceğini, ancak yalnızca az sayıda görüntüye dayanarak kesin olarak bilmenin mümkün olacağını düşünmediğini söyledi.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;