NASA, Ocak ayında Tongada meydana gelen yanardağ patlamasıyla atmosfere gönderilen su buharı ile ilgili dikkat çekici bir açıklama yayınladı.

NASAdan yapılan yazılı açıklamada, NASAnın su buharı ve ozon da dahil olmak üzere atmosferik gazları ölçen Aura uydusundaki Mikrodalga Limb Siren (MLS) cihazının yaptığı tespite göre Ocakta Tongada meydana gelen yanardağ patlamasıyla atmosfere gönderilen büyük miktarda su buharının Dünya yüzeyini geçici olarak ısıtmasına neden olabileceği belirtildi.

Açıklamaya göre, Pasifik Okyanusunda Tongada Hunga Tonga-Hunga Haapai yanardağı 15 Ocakta patladığında dünyanın dört bir yanına hızla yayılan bir tsunami gönderdi ve dünyayı iki kez çevreleyen bir ses patlamasına neden oldu.

Söz konusu yanardağ patlamasıyla 58 binden fazla olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar büyük bir su buharı bulutu Dünyanın stratosferine püskürtüldü. Bu büyük miktarda su buharının Dünyanın küresel ortalama sıcaklığını geçici olarak etkileyebildiği de belirtildi.

DAHA ÖNCE HİÇ BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEMİŞTİK

Tonga yanardağının, Dünya yüzeyinden yaklaşık 12 ila 53 kilometrede bulunan atmosfer tabakası stratosfere gönderdiği su buharı miktarını inceleyen yeni bir araştırmaya öncülük eden NASAnın Güney Californiada bulunan Jet Propulsion Laboratuvarında atmosfer bilimcisi olan Luis Millan, Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik dedi.

Geophysical Research Letters (Jeofizik Araştırma Mektupları) akademik dergisinde yayınlanan araştırmada Millan ve meslektaşları Tongadaki patlamanın, Dünyanın stratosferine yaklaşık 146 teragram (1 teragram 1 trilyon grama eşit) su buharı gönderdiğini tahmin ediyor. Bu miktarın da atmosfer tabakasında zaten mevcut olan suyun yüzde 10una eşit olduğu ifade ediliyor.

SU BUHARI STRATOSFERDE BİRKAÇ YIL KALABİLİR

Volkanik patlamaların nadiren stratosfere büyük miktarda su gönderdiği belirtilen açıklamada, NASAnın ölçümleri yaptığı 18 yılda, 2008de Alaskadaki Kasatochi olayı ve 2015te Şilideki Calbuco patlaması olmak üzere yalnızca 2 patlamanın daha bu kadar yüksek irtifalara kayda değer miktarda su buharı gönderdiği ifade edildi.

Bu olayların Tongaya kıyasla önemsiz kaldığı ve önceki her iki patlamadan gelen su buharının hızla dağıldığı ancak Tonga yanardağı tarafından gönderilen su buharının ise stratosferde birkaç yıl kalabileceği belirtildi.

Ayrıca açıklamada, su buharı ısıyı hapsettiği için patlamadan kaynaklanan büyük miktarlardaki su buharının küçük, geçici bir ısınma etkisine sahip olabileceği ancak iklim değişikliği koşullarını daha da kötüleştirmesinin beklenmediğine yer verildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;