ABD uzay ajansının bu yeni fikri, keşif için Bağımsız Mikro Yüzücülerle Algılama (SWIM) konseptinin bir parçası. Konsept, Jüpiterin uydusu Europa veya Satürnün uydusu Enceladus gibi konuksever olmayan gök cisimleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için oluşturuldu.

Projeyi geliştiren robotik makine mühendisi Ethan Schaler, bu program için fizibilite ve tasarım seçeneklerini incelemek üzere NASAdan 600 bin dolarlık bir hibe aldı. Önümüzdeki iki yıl içinde de 3D baskılı bir prototip oluşturmayı umuyor.

Schaler, Bir sürü küçük yüzen robotla, çok daha büyük hacimli alanları keşfedebiliyor ve aynı alanda birden fazla robotun veri toplaması sayesinde ölçümlerimizi iyileştirebiliyoruz dedi.

NASA, küçük robotların benzersiz tasarımının Dünya dışı yaşam belirtileri aramak için kullanışlı olacağını söyledi. Robotlar ayrıca uzak gezegenlerin potansiyel yaşanabilirliğini değerlendirmek için de kullanılacak.

NASA henüz SWIM ile bir görev planlamadı, ancak robotlar potansiyel olarak 2024te bir yük görevinin bir parçası olabilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;