Yapay zekâ konusundaki ilerlemeler tartışmaları da beraberinde getirirken Microsofttan bir geri adım geldi. Şirket, duyguları tanıyan yazılımından uzaklaşarak, gizliliğe öncelik veriyor.

Microsoftun yüz tanıma yetenekleri sağlamak için oluşturduğu yapay zekâ sistemi Azure Face, özellikle sağlık ve araştırma alanlarında özel işletmeler tarafından kullanılırken, bazı yerel devlet kurumları da bunu insanları izlemek için kullanıyor.

Microsoftun AI Baş Sorumlusu Natasha Crampton bir şirket blog yazısında, Şirket içindeki ve dışındaki uzmanlar, duyguların tanımı konusunda bilimsel fikir birliğinin olmadığını ve bu tür yeteneklerle ilgili artan gizlilik endişelerini vurguladılar.

MICROSOFT DA GOOGLE VE METAYA KATILDI

Microsoft ve diğer teknoloji şirketleri, yüz tanıma yazılımı ile birlikte birkaç yıldır teknoloji üzerinde çalışıyor. Duygu tanıma teknolojisinin sona ermesiyle birlikte Microsoft, yüz tanıma yazılımına erişimi kısıtlama konusunda Google ve diğer şirketlere katılacak.

Google, teknolojiyle ilgili daha güvenli politikalara duyulan ihtiyacı gerekçe göstererek 2018de yüz tanıma ürünlerinin satışını durdurmuştu. IBM de Minneapoliste George Floydun öldürülmesinin ardından 2020de devlet ve polis kurumlarına yüz tanıma teknolojisi sağlamayı durdurdu. Meta ise 2021de yüz tanıma programını kapattı ve Facebooka yüklenen fotoğraflardaki kişileri tanımlamayı bıraktı.

Duygu tanıma yazılımı, gelişmiş yapay zekâ kullanır. Bir deneğin yüz ifadelerini, gözbebeklerinin boyutunu, ağızlarının şeklini ve diğer görsel ipuçlarını, bilinen farklı duygulara sahip binlerce insanın fotoğrafını içeren bir veri tabanıyla karşılaştırır.

Microsoft müşterilerinin Azure Face için bir yılları daha olacak ardından erişimi kaybedecekler.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;