Fransada yapılan bir araştırmaya göre, kimyasal gübre kıtlığı devam ederken, insan idrarını geri dönüştürme süreci olan peecycling, besin açısından zengin mahsullerin verimini artırabilir.

Fransadaki OCAPI programında araştırmacı olan Fabien Esculier, Euronewse idrarın azot, fosfor ve potasyumla dolu, besin açısından zengin bir alternatif olduğunu söyledi. Esculier, insan atıklarının amonyak içeren sentetik gübrelerden daha az kirletici olduğunu açıkladı.

Rusyanın Ukraynayı işgalinden kaynaklanan kimyasal gübre kıtlığı, küresel olarak ülkeleri tehdit ettiğinden, gübre için alternatif kaynaklar bulma ihtiyacı acil hale geldi.

Rabobanktaki analistlere göre, Rusya dünyadaki azotlu gübrelerin yaklaşık %20sini ve Belarus ile birlikte potasyumun %40ını ihraç ediyor. Rusyanın eylemlerine yanıt olarak ortaya konan Batı yaptırımları nedeniyle bu akış kesildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖLÇÜLÜYOR

ABDde kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Rich Earth Institute, on yılı aşkın bir süredir alternatif atık yönetimi seçenekleri üzerinde çalışıyor ve bir idrar geri dönüşüm girişimine sahip.

Enstitünün, idrarın mahsul yetiştirmek için gübre olarak nasıl kullanılabileceğini araştıran bir bölümü mevcut. Ayrıca topluluk üyelerine halka açık etkinlikler için idrar toplayan portatif tuvaletler kiralama şansı sunuyor.

Michigan Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından peecycling hakkında hazırlanan bir videoda, enstitünün kurucularından Abe Noe-Hays, sürdürülebilir bir şekilde üretildiği için idrarı gübre olarak kullanmanın sentetik gübreye kıyasla daha iyi bir yaklaşım olduğunu söyledi. 

Kâr amacı gütmeyen kuruluşun araştırdığı bir alan da, ilaçların idrardaki etkisi ve bunun mahsul büyümesini olumsuz etkileyip etkilemeyeceğidir. 2014ten 2020ye kadar yürütülen bir çalışmada ekip, mahsul dokusunda tespit edilebilen bazı farmasötikler olsa da, seviyelerin son derece küçük olduğunu buldu.

İNSAN İDRARI İŞE YARADI

New York Times, uzmanların bölgedeki bir dizi çiftlikte araştırma yapmak için yaklaşık 200 yerel gönüllünün idrarını topladığını bildirdi.

Dummerstondaki Bunker Çiftliğindeki samanlıklarda idrarı kullanan Noah Hoskins, Kimyasal gübrenin fiyatının iki katından fazla arttığı ve gerçekten de kontrolümüzün çok dışında olan sistemimizin bir parçasını temsil ettiği bir andayız, dedi. 

Hoskins, inek, domuz, tavuk ve hindi gibi çeşitli hayvanları yetiştirdiğini, idrardan güçlü sonuçlar elde ettiklerini ve enstitünün daha fazla idrar sağlamasını dilediğini de sözlerine ekledi.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;