ABD merkezli uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsünün KPLO olarak da bilinen ilk Ay yörünge aracı Kore Pathfinder Lunar Orbiterı (Ay Yörüngesi Keşif Aracı), yörüngeye gönderdi. Keşif aracını taşıyan Falcon 9 roketi yerel saat ile 19.08de ABDnin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssünden başarılı bir şekilde fırlatıldı.

678 kilogram ağırlığında olan keşif aracının yörüngeye gönderilmesi ile resmen başlayan Ay görevinin, Güney Korenin 2030ların başlarında Aya robotik bir iniş yapma hedefi de dahil olmak üzere uzay araştırmalarında yol gösterici olacağı belirtildi.

Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsünden proje sorumlusu Eunhyeuk Kim, görevin ana hedefinin teknolojik gelişme sağlamak olduğunun altını çizerek, Ayrıca gözlem araçlarını kullanarak Ay yüzeyi hakkında bazı yararlı veriler elde etmeyi umuyoruz ifadelerini kullandı.

AYIN TADINI ÇIKAR

Kore dilindeki dal ve nurida kelimelerinin birleşiminden oluşan ve Ayın tadını çıkar anlamına gelen Danuri olarak da adlandırılan KPLO görevinin yaklaşık 180 milyon dolara mal olduğu biliniyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;