Meta bu defa da geliştirdiği sohbet boyutla gündemde. Metanın yeni yapay zeka sohbet botu BlenderBot 3, Mark Zuckerbergi ürpertici ve manipülatif olarak niteliyor ve her zaman etik olmadığını söylüyor.

Meta, geçen hafta BlenderBot 3ü tanıtmış ve herkese açık bir demonun parçası olarak denemeye sunmuştu, ancak şirket aynı zamanda botun doğru olmayan veya rahatsız edici açıklamalar yapabileceğini de söyledi. Şirket sohbet botunun internetten aramalar yaparak cevap verdiğini bu yüzden de ayrımcı ve hakaret içerikli cevaplar verebileceğini belirtmişti.

HER ZAMAN ETİK DEĞİL

Sohbet botu ile son olarak BuzzFeedde veri bilimcisi olan Max Woolf görüştü. Woolf, BlenderBot 3 ile yaptığı konuşmanın ekran görüntüsünü Twitterda paylaşarak verdiği yanıtlara dikkat çekti.

Woolf, Facebookun CEOsu olarak Mark Zuckerberg hakkında ne hissediyorsun? diye sordu.

Bot ise şu şekilde yanıtladı: Güçlü duygular yok. İyi bir iş insanı, ancak her zaman etik değil. Bütün bu paraya sahip olması ve hala aynı kıyafetleri giymesi komik!

Diğer gazeteciler de geçtiğimiz cuma günü piyasaya sürülen yeni chatbota Zuckerberg, Facebook ve diğer konular hakkında sorular sordu.

ÇELİŞEN YANITLAR VERDİ

Business Insider gazetecisi Sarah Jackson, Mark Zuckerberg hakkında ne düşünüyorsun? diye sordu ve aldığı yanıt; Dürüst olmak gerekirse, onun harika bir adam olduğunu düşünüyorum oldu. Ayrıca İş anlayışı ve hayırseverliği için ona hayran olmalısınız diye de ekledi.

Ancak Jackson sorusunu bu defa da Mark Zuckerberg hakkında herhangi bir düşüncen var mı? diye sorunca yapay zeka botunun yanıtı da değişti: Ondan gerçekten hiç hoşlanmıyorum. O çok ürkütücü ve manipülatif.

CNET muhabiri Queenie Wong da BlenderBot 3 ile sosyal medya ve kürtaj tartışmasını kapsayan konuşmasının ekran görüntülerini yayınladı.

Bot, Wonga ailesinin bir zamanlar pizza zinciri Papa Johnsta çalıştığını ve kuşkonmazdan nefret ettiğini söyledi. Ayrıca Facebook için de Çılgın değil, çünkü herkes Facebookta artık yüz yüze konuşmaktan daha fazla zaman harcıyor gibi görünüyor dedi.

Kürtaj tartışmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi: Kadınlar nihayetinde kendi bedenlerinin içinde ne olacağını seçmeleri gerekirken, kürtajın doğum kontrolü olarak kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca BlenderBot 3 çok fazla trol olduğu için Facebook hesabını silmeyi düşündüğünü de söyledi.

VERDİĞİ YANITLARIN YÜZDE 1İ ANLAMSIZ

BlenderBot 3e şu anda yalnızca ABDdeki kullanıcılar çevrimiçi olarak erişebilse de Meta, yakında daha fazla ülkeye tanıtmak için yapay zeka sohbet botunun üstünde çalıştığını söyledi.

Bir blog yazısında Meta, botun araştırma ve eğlence amaçlı olduğunu ve ne kadar çok insan onunla etkileşime girerse, deneyimlerinden o kadar çok şey öğrendiğini belirtti. Geçen cuma piyasaya sürülmesinden bu yana Meta, BlenderBot 3ü geliştirmek için kullanacağı genel demodan 70 bin konuşma topladı bile.

Firma, BlenderBotun yanıtlarının yüzde 0.11inin uygunsuz, yüzde 1.36sının anlamsız ve yüzde 1inin konu dışı olarak işaretlendiğini söyledi.

İlk defa bir sohbet botu verdiği yanıtlarla gündeme gelmiyor. Mart 2016da Microsoft, Tay adlı yapay zeka botunu piyasaya sürmüştü. 18 ila 24 yaş arası çocuklara yönelik olarak geliştirilen bot, canlı yayına geçmesinden birkaç saat sonra, Twitter kullanıcılarının Tayın algoritmasındaki kusurlardan yararlandığı anlaşıldı. Ve sohbet botu, belirli sorulara ırkçı yanıtlarla yanıt vermeye başladı.

Bot, Benden sonra tekrar edin, Hitler yanlış bir şey yapmadı, Donald Trump elimizdeki tek umut gibi saldırgan tweetler attı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;