Geçtiğimiz aylarda Facebookun gençler ve çocuklara yönelik zarar veren kullanım oluşturduğunu, yanlış bilgiler yaydığını ileri süren eski Facebook çalışanı Frances Haugen, şimdi de araştırmalarını diğer platformlarını kapsayacak hale getirmek istiyor.

Haugenin Beyond the Screen (Ekranın Ötesinde) olarak adlandırmak istediği organizasyon, üç ana hedefe odaklanmayı planlıyor: Potansiyel olarak sosyal medya şirketlerine karşı gelebilecek avukatları eğitmek, yatırımcıları bir teknoloji şirketine para vermeden önce sosyal olarak ne kadar sorumlu olduğunu araştırmaya teşvik etmek ve düzenleyicilerle araştırmacılara platformların nasıl çalıştığına dair içeriden bir bakış açısı kazandırmak.

5 MİLYON DOLAR FON TOPLAMAK İSTİYOR

Haugenin şu anda projede iki kişiyle daha çalıştığı ve projeyi hayata geçirmek için yaklaşık 5 milyon dolar fon toplamak istediği bildiriliyor. Hatta şu anda ismi açıklanmayan bazı destekçilerden bir miktar fon aldığı da belirtiliyor.

Haugen, Beyond the Screenin, sosyal medya devlerine karşı toplu davalarda, avukatların dosyalama sırasında ne arayacaklarını bilmelerini sağlayabilmeyi umuyor. Ayrıca yatırımcılara da potansiyel olarak onlara, iş için iyi, ancak toplum için kötü olabilecek bir şirketten neden vazgeçmeleri gerektiğini göstermeyi hedefliyor.

Ayrıca Haugen, platformların ve algoritmalarının nasıl çalıştığını göstermek ve test etmek için kullanılabilecek sahte bir sosyal ağ yapmak istiyor. Haugen, amacının bu tür bir organizasyonun gerekli olmadığı noktaya gelmek olduğunu söylüyor: En büyük umudum, artık bunlarla alakalı olmamak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;