Elektrikli araç üreticisi Teslanın CEOsu ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Elon Musk, bilim ve teknoloji dünyasını heyecanlandıran bir karara imza attı

Geçen yıl Teslanın düzenlediği yapay zeka etkinliği AI Dayde tanıttığı insansı robot Optimusun birkaç içinde piyasaya sürüleceğinin sinyalini verdi. Bu yıl AI Dayin tarihinin 30 Eylüle ertelendiğini açıklayan Muskın bu kararının arkasında insansı robotun geliştirilme sürecinin tamamlanmasının yattığı düşünülüyor.

20 KG TAŞIYABİLİYOR

Tesla Bot olarak da bilinen robotun, insanların market alışverişini yapma gibi görevleri üstlenebileceği kaydedildi. Musk robot teknolojisi ile ilgili olarak daha önce, İnsansı robotların gelecekte elektrikli araçlardan çok daha önemli olma potansiyeli var demişti.

173 santimetre uzunluğunda olan ve 57 kilogram ağırlığa sahip robotların 20 kilogram eşya taşıma kapasitesi bulunuyor. Teslanın elektrikli araçları için geliştirdiği yapay zeka sistemiyle çalışan Optimus hakkında Musk, Gelecekte fiziksel işler bir tercih olacak. Tesla dünyanın en büyük robotik şirketlerinden biri. Araçlarımız temelde, tekerlekli robotlar ifadesini kullanmıştı.

Musk geçmişte de benzer prototipler geliştirmiş ve bir vizyon yaratma konusunda başarı sağlamıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;