Nisan ayından beri Twitterı satın alması beklenen Elon Musk, geçtiğimiz günlerde anlaşmadan vazgeçtiğini belirtmişti. Muskın bu hamlesiyle hızla değer kaybeden şirket, çözümü Tesla CEOsuna dava açmakta bulmuştu. Musktan da Twitterın açtığı davaya yanıt gecikmedi.

Twitter satın alma teklifini sonlandırdığını açıklayan mektupta Musk, şirketin sözleşmeye dayalı yükümlülüklerine uymadığını savundu. Mektupta, yaklaşık iki ay boyunca, Muskın platformda sahte veya spam hesapların yaygınlığı hakkında bağımsız bir değerlendirme yapmak için gerekli veri ve bilgileri aradığı belirtildi.

Muskın Twitterdaki spam ve bot hesapları konusundaki endişesi aylarca satın almayı tehdit etti. Twitterın satın almayı ilk reddedişinden sonra şirket, Muskın nisan ayı sonlarındaki teklifini kabul etti. Haftalar sonra Musk, Twitterın spam veya botların kullanıcı hesaplarının yüzde 5inden daha azını oluşturup oluşturmadığına bakarken anlaşmanın beklemede olduğunu söyledi.

Haziran ayında Musk istediği verilerin sağlanmadığını ve bilgi haklarına aktif olarak direnilip engellendiğini belirterek suçlamalarda bulundu. 8 Temmuzda da Muskın avukatları anlaşmadan geri çekildiğini açıkladı.

Davada ayrıca Muskın hareketlerinin şirketi riske attığı ve hisse değerlerini tehdit ettiği de belirtildi.

Twitter ve Elon Musk arasındaki davanın ilk duruşması 19 Temmuz olarak belirlendi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;