Elon Muskın şirketi SpaceX, NASA ile yaptığı anlaşmalardan sonra şimdi de Pentagon ortaklığı ile dikkat çekiyor. Daha önce de Pentagon ile anlaşmalar yapan şirket, bu defa Pentagonun, askeri malzemelerini yörüngeye göndermek için yeniden kullanılabilir roketlerinin kullanılmasına odaklanacak.

Böylece bir kargo uçağına ihtiyaç duymadan 60 dakika içinde dünyanın herhangi bir yerine malzeme bırakılabilecek. Pentagonun bir parçası olan ABD Ulaştırma Komutanlığı, bu anlaşma ile acil durumlarda kritik lojistiği hızla gönderebileceğini ve insani yardım ulaştırabileceğini söyledi.

DailyStarın haberine göre; uzay lansmanları öncelikle askeri kargo taşımacılığına odaklanacak, ancak Pentagon ayrıca stratosfere personel göndermeyi planladığını da belirtti. Bir rapor, ABD ordusu için uzay taşımacılığının üç potansiyel kullanımını şu şekilde tanımlıyor:

Pasifikte Çin ile bir çatışma durumunda lojistik teslimat için alternatif bir yöntem.
ABD Hava Kuvvetleri için dünyanın herhangi bir yerine bırakılabilen konuşlandırılabilir hava üssü sığınakları.
Bir elçiliğe saldırı olması durumunda SpaceX roketlerinin hızlı tepki kuvveti için kullanılması

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;