Anesthesia dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, Entonoksu dört saat boyunca kullanmak epidural ile doğuma göre bıraktığı karbon ayak izinin yaklaşık 200 katı.

Birleşik Krallık ve Avustralyadaki hastanelerden oluşturulan bir araştırma ekibi, Hamile kadınlara, çevresel etkileri de dahil olmak üzere, doğum için önerilen ağrı kesici biçimleriyle ilişkili bilgi verilmeli dedi.

Amsterdam Üniversitesi Tıp Merkezinden Dr Niek Sperna Weiland, Milanodaki Euroanesthesia Kongresinde anestezik gazların çevresel etkileri hakkında bir sunum yaptı ve Weiland, tıbbın onlarsız idare etmesi veya kullanımlarını büyük ölçüde azaltması gerektiğini söyledi: Eğer doğum yapan kadınlar analjezi seçimlerini çevreye göre yapacaklarsa, benim tavsiyem gaz ve hava yerine bir epidural seçmek olurdu.

ANTARTİKAYI VE ALPLERİ BİLE ETKİLİYOR

Anestezik gazlar, NHSnin (Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Sistemi) karbon ayak izinin yüzde 2sinden sorumlu ve sağlık uzmanları, bunlardan kaynaklanan emisyonları yüzde 40 oranında düşürmeyi kabul etti.

Sperna Weiland şunları söyledi: Kullanımdan sonra bu maddeler atmosfere yayılıyor ve Antarktika gibi çok uzak ve Alplerdeki yüksek bölgelerde bile artan konsantrasyonlar kaydedildi. Ayrıca anestezi için gaz kullanmanın daha olumlu sağlık sonuçları sağladığına dair kanıt olmadığını da söyledi.

NHSye göre gaz ve havanın anne veya bebek için hiçbir zararlı yan etkisi yok, ancak kadınları sersemlemiş, hasta veya uykulu hissettirebilir. Epiduraller ise sırta yerleştirilen bir tüp aracılığıyla doğum kanalından beyne ağrı uyarılar taşıyan sinirleri uyuşturur. Bir epidural, bir kadının bacaklarını ağırlaştırabilir veya kan basıncının düşmesine neden olabilir. Doğumun ikinci aşamasını uzatabilir ve kadına ne zaman ıkınması gerektiğinin söylenmesi gerektiği anlamına gelir. Bazı kadınlar baş ağrısı yaşar. Gaz ve havanın aksine, epidural uygulamak için bir anestezistin mutlaka hazır olması gerekir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;