İngiliz devlet televizyonu BBC tarafından yapılan bir araştırma, gençlerin siyasetçilere yaklaşımı ile ilgili dikkat çekici bir içgörü sağladı

Yaşları 11-16 arasında değişen 2 binden fazla gencin dahil olduğu anket çalışmasında, siyasilere bakış açısı gözler önüne serildi. Ankete katılanlar, sosyal medyayı aktif olarak kullanan influencerların ve YouTubeda içerik üreten YouTuberların siyasetçilerden daha çok güven verdiğini söyledi.

Gençlerin sadece yüzde 1i siyasetçilere güvendiklerini söylerken yüzde 5i ise influencerlara güvendiğini açıkça beyan etti. Gençlerin yüzde 36sı ise ebeveynlerine güvendiklerini söyledi.

Ankete katılanlar haberleri ağırlıklı olarak sosyal medyadan takip ettiklerini ve TikTokun en popüler uygulama olduğunu söyledi. Ankete katılanların yüzde 30u gelişmeleri ve haberleri TikTokdan aldıklarını söylerken onu sırasıyla YouTube, Facebook ve Instagram takip etti. Fakat aynı ankette en güvenilmeyen haber kaynağı olarak da TikTok gösterildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;