Rekabet ve Piyasa Otoritesi, Google ve Appleın cep telefonu sistemlerindeki hakimiyetiyle mücadele etmek için geniş yetkiler verecek bir piyasa araştırması başlatma konusunda danışmanlık yapıyor.

Hareket, Googleın reklam teknolojisindeki hakimiyetini kötüye kullanma potansiyeline ilişkin bir soruşturma da dahil olmak üzere, son soruşturmaların ardından geldi.

Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA) CEOsu Andrea Coscelli, insanların cep telefonlarını nasıl kullandıkları göz önüne alındığında Apple ve Googleın tüm kartları elinde tuttuğunu söyledi:

Hizmetlerinin ve ürünlerinin çoğu ne kadar iyi olursa olsun, mobil ekosistemleriyle rakiplerinin önüne geçip İngiliz teknoloji sektörünü geride bırakarak seçenekleri sınırlandırıyorlar.

REKABETİ ZORLAŞTIRIYORLAR

CMA, Apple ve Googleın mobil tarayıcılarda ve uygulama mağazalarında oyunun kurallarını tek taraflı olarak belirlediğini ve rakiplerin rekabet etmesini zorlaştırdığını belirtti.

Ayrıca CMA, uygulama mağazası kuralları nedeniyle Googlea karşı yaptırım eylemi başlattı. Bu, uygulama geliştiricilerinin içerik için kendi ödeme sistemi olan Google Play Faturalandırmayı kullanarak ödeme yapması gerektiği anlamına geliyor. CMA, İngiltere rekabet kurallarının ihlali nedeniyle şirketlere cirolarının yüzde 10una kadar para cezası verebilir.

CMA, nihai raporunda, Apple ve Googleın kullanıcıları ve web geliştiricilerini yenilik ve seçimden mahrum ettiğini belirterek, Appleın cihazlarında rakip uygulama mağazalarını yasakladığını ve hizmetlere erişmenin diğer yollarını engellediğini belirtti.

TEKNOLOJİ DEVLERİNDEN İTİRAZ

Apple yaptığı açıklamada şunları söyledi: Raporda ulaşılan ve inovasyon, gizlilik ve kullanıcı performansına yaptığımız yatırımları görmezden gelen sonuca katılmıyoruz. Bunların tümü, kullanıcıların neden iPhone ve iPadi sevdiğini açıklayan şeyler.

Google ise şunları söyledi: Android telefonlar, insanlara ve işletmelere diğer tüm mobil platformlardan daha fazla seçenek sunuyor. Google Play, yalnızca Birleşik Krallıkta çeyrek milyon işi destekleyen küresel işletmeler oluşturulmasına yardımcı olan milyonlarca uygulamanın çıkış noktası oldu.

Google da Apple da CMA ile görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;