Kitap okumaya zaman ayırma konusunda son derece titiz davranan ünlü iş insanı Bill Gates, zaman zaman kitap listeleri paylaşmayı da ihmal etmiyor. Gates, son olarak yazın okunabilecek beş kitaplık bir liste paylaştı.

Microsoft kurucusu, kitapların pek de sahilde, rahatça okunacak şeyler olmadığını ancak toplumsal cinsiyet eşitliğinden iklim değişikliğine kadar pek çok konuda ufuk açıcı olduklarını söyledi.

İşte Gatesin önerdiği beş kitap:

GÜÇ NAOMI ALDERMAN

Alderman, genç kadınların erkeklerden daha fazla güç kullanmaya başladıkları bir dünya hakkında yazarak toplumsal cinsiyet rollerini ve cinsiyet eşitsizliğini araştırıyor.

Gates, kitabın kızı Jennden bir tavsiye olduğunu söylüyor. Blog yazısında roman hakkında Bugün birçok kadının yaşadığı istismar ve adaletsizlik konusunda daha güçlü ve daha içten bir his kazandım. Ve ABDde ve dünyanın her yerinde bu konular üzerinde çalışan insanlara olan minnettarlığımı genişlettim dedi.

WHY WERE POLARIZED EZRA KLEIN

Bu kitapta Klein, ABDdeki siyasi sistemin tehlikeli bir etki yaratacak şekilde kimlik etrafında kutuplaştığını savunuyor. Gates, Kitap temelde Amerikan siyasetiyle ilgili, ama aynı zamanda insan psikolojisine büyüleyici bir bakış sunuyor dedi.

THE LINCOLN HIGHWAY AMOR TOWLES

1950lerde geçen roman, Nebraskadaki bir çocuk çalışma çiftliğinden yeni serbest bırakılan 18 yaşındaki bir gencin, sekiz yaşındaki erkek kardeşini yeni bir hayata başlamak için Californiaya götürme planının beklenmedik bir şekilde ilerlemesini anlatıyor.

Gates, bu kitap için Towles, kahramanın yolculuklarından ilham alıyor ve kişisel yolculuklarımızın asla umduğumuz kadar doğrusal veya öngörülebilir olmadığını söylüyor gibi görünüyor dedi.

THE MINISTRY FOR THE FUTURE KIM STANLEY ROBINSON

Roman, iklim değişikliğinin yakın gelecekte insanlığı nasıl etkileyeceğine dair kurgusal görgü tanıklarının anlatımları aracılığıyla iklim krizine odaklanıyor.

Gates kitap için şunları söylüyor: Özetlemesi o kadar karmaşık ki, ancak Robinson, onlarca yıl ve kıtaları kapsayan, büyüleyici fikirler ve insanlarla dolu, uyarıcı ve ilgi çekici bir hikaye sunuyor.

HOW THE WORLD REALLY WORKS VACLAV SMIL

Kitapta enerji üretimi ve küreselleşme gibi konular da dahil olmak üzere, modern dünyanın çeşitli temel güçlerine derinlemesine iniliyor.

Gates, bu kitap hakkında İnsan yaşamını şekillendiren temel güçlerin çoğu hakkında kısa ama kapsamlı bir eğitim istiyorsanız, okumanız gereken kitap bu dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;