Bilim insanlarına göre, büyük bir yanardağ patlamasının bu yüzyılda tekrar olma olasılığı altıda bir ve insanlık böyle bir patlama için hazır değil.

Nature dergisinde yazan İngiliz araştırmacılar; dünyayı tedarik zinciri, iklim ve gıda kaynakları açısından olumsuz yönden etkileyecek büyük bir yanardağ patlamasının hiç de uzak bir ihtimal olmadığını belirttiler.

Birmingham Üniversitesinde volkanoloji doçenti olan Michael Cassidy ve Cambridge Üniversitesinin Varoluşsal Risk Araştırmaları Merkezinden Lara Mani, uzaydan gelen tehditlerle Dünyada var olan tehditlerle mücadele çalışmalarını karşılaştırarak insanlığın kötü bir senaryoya hazır olmadığına dikkat çekti:

“Gelecek yüzyılda, büyük ölçekli volkanik patlamaların meydana gelme olasılığı, asteroit ve kuyruklu yıldız çarpmalarından yüzlerce kat daha fazla.

Araştırmacılar; NASAnın asteroitleri saptırmak için projelere 200 milyon sterlinden fazla bütçe ayırırken, büyük çapta patlamaları önlemek veya hafifletmek için herhangi bir yatırım yapılmadığını belirtti.

1815te yaşanan ve binlerce insanın ölümüyle aynı zamanda dünya genelinde sıcaklık düşüşü nedeniyle pek çok olumsuz etkisi olan büyük yanardağ patlaması hatırlatılarak bu tip patlamalara karşı önlem alınabileceği üzerinde duruldu.

Bilim insanları, daha isabetli tahminler yapılması durumunda olumsuz etkilerinin azaltılabileceğini söylüyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;