Dünya dışında yaşam için uzay araştırmaları devam ederken NASA, Ayda yaşama uygun sıcaklıkta çukurlar bulduğunu duyurdu. Çukurlar, Ay yüzeyindeki sıcaklıkların +120 derece ile -140 derece arasında değiştiği dikkate alındığında, gelecekteki astronotların barınması için son derece uygun olabilir.

Çukurlar ayrıca gelecekte buralara yerleşenleri meteor yağmurlarından ve Güneşin yayacağı radyasyondan da koruyabilir.

Los Angeles California Üniversitesinde gezegen bilimi doktora öğrencisi ve Geophysical Research Letters dergisinde yayımlanan makalenin baş yazarı Tyler Horvath, yaptığı açıklamda, 200den fazla çukurun yaklaşık 16sı muhtemelen çökmüş lav tüpleri dedi.

YAŞAM İÇİN UYGUN OLABİLİR

Horvath ve meslektaşları, 2009dan beri Ay yüzeyinin termal görüntüleri de dahil olmak üzere ayrıntılı ölçümlerini yapan NASAnın Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) tarafından toplanan verileri kullandı.

Bilim insanları, bu uygun sıcaklıktaki mağaraların gelecekteki yerleşimciler için mükemmel bir barınak görevi görebileceğini belirtiyor.

Avrupa Uzay Ajansı, uzaktan kumandalı araçların gönderilmesinden mürettebatlı görevlere kadar Ayın yeraltındaki sırlarını ortaya çıkarmanın yollarını araştırıyor.

Çalışmanın yazarlarından David Paige yaptığı açıklamada, İnsanlar mağaralarda yaşayarak evrimleştiler ve Ayda da mağaralara dönebiliriz dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;