Amerikadaki Florida Üniversitesindeki araştırmacılar, Apollo 11 astronotları tarafından dünyaya getirilen Ay toprağına tere ektiler ve tohumlar filizlendi.

Guardianın haberine göre araştırmacılar, sert Ay toprağında herhangi bir şeyin filizlenip filizlenmeyeceğine dair hiçbir fikirleri olmadığını ve toprağın yiyecek yetiştirmek için kullanılıp kullanılamayacağını görmek istediklerini belirttiler. Sonuçlar onları da hayrete düşürdü.

Florida Üniversitesi Gıda ve Tarım Bilimleri Enstitüsünden Robert Ferl ve meslektaşları, Amerikan Uzay ve Havacılık İdaresi NASAnın düzenlediği Ay seyahatlerinde Neil Armstrong, Buzz Aldrin ve diğer astronotlar tarafından getirilen Ay toprağından elde ettikleri verileri Communications Biologyde yayınladılar.

Bilim insanları toprağın, Aydaki kozmik radyasyona ve Güneş rüzgarına ne kadar uzun süre maruz kalırsa, bitkilerin o kadar kötü göründüğünü belirttiler.

Araştırmacılara göre, Apollo 11in getirdiği ve Aydaki Huzur Denizinin eski yüzeyi nedeniyle elementlere birkaç milyar yıl daha uzun süre maruz kalan topraklar, büyüme için en az elverişli örneklerdi.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;