Teknolojinin gelişmesi uzay araştırmalarını artırırken bir yandan da uzay çöpleri kavramını ortaya çıkardı; zaman zaman hem uzayda hem de dünyada şirketlerin uzaya gönderdiği araçların enkazları haberlere yansırken uzun vadede çevreye verebilecekleri zararlar da vurgulanıyor.

Şimdi bir uzay çöpü haberi de Avustralyadan geliyor. Avustralya tarım arazilerinde bulunan enkaz parçalarının, yaklaşık iki yıl önce başlatılan bir SpaceX görevinden kaynaklandığından şüpheleniliyor. Parçaların SpaceXe ait olması muhtemel görünüyor, ancak özel uzay şirketi henüz düşen kalıntılara sahip çıkmadı.

The Guardian, Avustralya Uzay Ajansının şu anda düşen uzay çöplüğünü araştırdığını bildirdi. 14-25 Temmuz tarihleri arasında, biri çimenlik alana dikilmiş bir uzaylı anıtına benzeyen üç büyük yanmış enkaz parçası bulundu.

Saha uzmanları, atılan parçaların Kasım 2020de Uluslararası Uzay İstasyonuna dört astronot taşıyan SpaceX Crew Dragon uzay aracına ait olduğunu belirledi. Uzay aracı daha sonra 9 Temmuzda Dünyanın atmosferine yeniden girerek, sosyal medyada kullanıcılar tarafından yakalanan Avustralyanın üzerindeki sabah gökyüzünde ateşli bir çizgi oluşturdu.

Hollandadaki Delft Teknik Üniversitesinde astrodinamik ve uzay görevleri öğretim görevlisi Marco Langbroek, Bu, bir Crew Dragonun bagajının bir parçası diye yazdı. Langbroeke göre bagaj, birkaç yüz kilo ağırlığında.

Monaro Polis Departmanı nesnelere el koydu. Monaro Polis Bölge Komutanı John Klepczarek, ABC South East NSWye verdiği demeçte, SpaceX ile ilişkili olabileceğine inanıyoruz dedi.

Büyüyen özel uzay endüstrisi ve Çin gibi ülkelerde artan uzay çalışmaları ile, düşen uzay aracı parçaları olayları daha sık meydana gelmeye hazırlanıyor. Bir Çin roketinin parçaları da geçtiğimiz hafta sonu Endonezya ve Malezyanın bazı bölgelerine düştü.

Uzay enkazı olayları henüz herhangi bir can kaybına neden olmasa da ilerleyen dönemlerde Dünyadaki insanlara zarar verebilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;