Amerika Jeoloji Derneğinden araştırmacılar hala hayatta olabilecek eski mikroorganizmalar içerdiğine inandıkları 830 milyon yıllık bir kaya tuzu kristalini kırmayı planlıyorlar.

Daily Mailin haberine göre, ilk olarak bu ayın başlarında eski bir halit kristali (kaya tuzu) içinde prokaryotik ve alg yaşamına ait küçük kalıntılar keşfedildi.

Şimdi araştırmacılar, bu antik yaşamın gerçekten hala hayatta olup olmadığını keşfetmek için kristali kırmak istiyorlar.

830 milyon yıllık yaşam formlarını modern dünyaya geri getirmek ve kristali parçalamak pek mantıklı bir fikir gibi gelmese de araştırmacılar bunun son derece dikkatli bir şekilde gerçekleştirileceği konusunda ısrar ediyor.

Batı Virginia Üniversitesinden Jeolog Kathy Benison, “Kulağa gerçekten kötü bir B-filmi gibi geliyor, ancak bunun mümkün olan en güvenli şekilde nasıl yapılacağını bulmaya çalışmak için yıllardır devam eden birçok ayrıntılı çalışma var” dedi.

Kristalin içindeki mikroorganizmaların hala canlı olabileceği kulağa mantıksız gelse de, canlı prokaryotlar daha önce 250 milyon yıllık kaya tuzundan elde edilmişti, yani araştırmacılara göre 830 milyon yıl hayatta kalmaları imkansız değil.

Olağanüstü keşif ilk olarak 11 Mayısta Jeoloji dergisinde yayımlandı.

 

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;