Pek çok uygulama, oyun oynamaya geri dönmeye ikna etmek veya uygulama içi satın almaları teşvik etmek için açılır mesajlar kullanıyor. Bazı uygulamalar da satın alma işlemleri için zaman baskısını kullanıyor ve yalnızca sınırlı bir süre için veya flaş fırsatlar diyerek teşvik ediyor.

Ayrıca bazı oyunlar da 20 saniyeye kadar ekranda kalan ve oyuncunun etkileşime girmesini isteyen açılır reklamlarla kesintiye uğruyor.

Uzmanlar da çocukların oyun oynadığı uygulamaları mercek altına aldı. Araştırmacılara göre; uygulamalardaki karanlık desenler olarak adlandırılan özellikler, çocukların yemek ya da yatma zamanı geldiği halde oynamayı bırakmak istememesine neden oluyor.

YÜZDE 55İ SATIN ALMAYI TEŞVİK EDİYOR

Michigan Üniversitesindeki araştırmacılar, bir oyunun kullanıcılara şunları söylediğini buldu: Bu sevimli hayvanlarla küçük bir ücret karşılığında oynayabilirsin! Ebeveynlerine sor!

Araştırma, uygulamaların yüzde 64ünün oyun süresini uzatmak için bazı taktikler kullandığını buldu. Uygulamaların yüzde 55i satın almaları teşvik etmek için taktikler kullanırken, yüzde 31inde de reklam vardı.

JAMA Network Open tıp dergisinde yayınlanan araştırma pek çok oyunun bu tip mesajları taşıdığını belirtiyor. Örneğin; Kick the Buddydeki arkadaş karakteri, Orada durmayın, bir şeyler satın alın! diyor. Dragon Mania Legends oyununda ise Bu ejderhayı almak için yarın tekrar gel! Ardından diğer değerli ödüller için her gün Dragolandiayı ziyaret et! deniliyor.

YÜZDE 80İ TASARIM HİLELERİNE BAŞVURUYOR

Çalışma, ortalama dört yaşında 160 çocuktan oluşan bir örneklem tarafından kullanılan uygulamaları inceledi ve analiz edilenlerin yüzde 80inin tasarım hileleri içerdiğini buldu.

Michiganda davranışsal çocuk doktoru olan Profesör Jenny Radesky şunları söyledi: Yetişkin kullanıcılar, dijital cihazlardaki uygulamalar aracılığıyla reklamlarla hedef alınabilirler. Ancak çocuklar, oyun oynamalarını engelleyen bu tür ikna edici tasarımları anlamak için çok küçükler.

ÇOCUKLARIN BESLENME VE DİNLENME DÜZENLERİNİ ETKİLİYOR

Redesky, bu tip hilelerin çocukların beslenme ve dinlenme zamanlarından çaldığına da dikkat çekiyor: Ebeveynler genellikle çocuklarının başka bir şey yapma zamanı geldiğinde; akşam yemeğine gelmek veya yatmaya hazırlanmak gibi, cihazları vermeyi reddettiklerini söylüyor ve tespit ettiğimiz bu oyun süresini uzatan tasarım hileleri muhtemelen aile stresi kaynağına da katkıda bulunuyor.

Radesky, teknoloji şirketlerinin oluşturulan bu tasarım özelliklerinin yaygın olduğunu ve daha fazla düzenlemeye ihtiyaç olduğunu ekliyor.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;