Almanyadaki Dortmund Teknik Üniversitesi ve Almanya Münih Teknik Üniversitesinden araştırmacılar, bulaşıkları temizlemek için deterjan yerine aşırı ısıtılmış buhar kullanan bir bulaşık makinesi sisteminin simülasyonlarını gerçekleştirdiler.

Kızgın buhar, kaynar sudan elde edilen doymuş buharın ısıtılmasıyla üretilen son derece yüksek sıcaklıktaki bir çözümdür.

Daily Mailin haberine göre, bilgisayar simülasyonlarının sonuçları, böyle bir bulaşık makinesinin sadece 25 saniyede bir tabaktaki bakterilerin yüzde 99unu öldürebileceğini gösteriyor.

HENÜZ ÜRETİME BAŞLANMADI

Söz konusu bulaşık makinesi henüz yalnızca bir bilgisayar modeli olarak var ve fiziksel bir nesne değil, ancak araştırmacılar, çalışmalarının yeni nesil bulaşık makinelerinin geliştirilmesi için bir temel oluşturduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, Physics of Fluidste yayınlanan makalelerinde, Bulaşık makinelerinde kimyasal temizlik maddeleri kullanılmadan su tüketimini ve temizlik süresini azaltmanın bir yolu olarak aşırı ısıtılmış buharın kullanılması, restoranlar, oteller ve hastaneler için büyük bir gelecek potansiyeline sahip dediler.

Geleneksel bulaşık makineleri, elektrik kullanan uzun devirler gerektirirler ve hem içeri hem dışarı pompalanan deterjan, su kaynaklarına salınarak çevreyi kirletir.

Araştırmacılar, aşırı ısıtılmış buharlı bulaşık makinelerinin daha etkili ve çevre dostu bir çözüm sağlayabileceğini iddia ediyor.

 

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/bilim-teknoloji.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;